0
0
Naujieji metai 2025, Vilnius

Palangos gintaro muziejus

Palangos gintaro muziejus

Informacija atnaujinta: 2024-02-29

PALANGOS GINTARO MUZIEJUS

Palangos botanikos (Birutės) parko apsuptyje stovi reprezentaciniai dvaro rūmai. Šiame grafo Felikso Tiškevičiaus ir jo šeimos dvare šiuo metu yra įkurtas Palangos gintaro muziejus. Šiuo metu jis priklauso Lietuvos dailės muziejui. Pačiame Palangos botanikos parko centre esantis vienas populiariausių ir labiausiai lankomų muziejų Lietuvoje pavergė lankytojų širdis savo autentiškumu.  Palangos gintaro muziejus eksponuoja gintaro inkliuzus ir unikumus, kurių yra net virš 30 tūkstančių.

Palangos grafo Tiškevičiaus rūmai

Palangoje esantys grafo Tiškevičiaus rūmai, kuriuose šiuo metu yra Palangos gintaro muziejus, pastatyti 1897 metais. Jie iškilo greta Baltijos jūros, vietinių gyventojų šventu laikytame Birutės miške. Rūmus supa vienas gražiausių Lietuvoje botanikos parkų, kuris taip pat buvo įrengtas grafų Tiškevičių noru. Šių neoklasicistinio stiliaus rūmų autorius yra achitektas Frenzas Heinrichas Schwechtenas, gyvenęs Berlyne.

Grafo Tiškevičiaus rūmai stebina savo taisyklinga išore. Pastato fasadas yra lenktas su puslankio formos terasa į kurią galima patekti pakilus laiptais, puoštais liūto skulptūra bei vazomis. Pietinėje rūmų fasado dalyje – atviras prieangis su kolonomis ir terasa su dekoratyvia užtvara. Iš šios rūmų pusės galima patekti į Palangos gintaro muziejų supantį Palangos botanikos (Birutės) parką.

Vakarinėje rūmų dalyje yra aštuonkampė koplyčia, kurioje atsispindi neorenesansinio stiliaus bruožai. Būtent taip, simboliškai, yra pavadinta pirmame aukšte esanti parodų salė – Koplyčios parodų salė. Šioje salėje yra kviečiami lankytojai į laikinas parodas. Antrajame aukšte yra pristatoma gintaro ekspozicija, kuri edukuoja žmones apie visą gintaro apdorojimo kelią – nuo gintaro sudarymo, prekybos kelių, gavybos ir apdirbimo.

Palangos gintaro muziejaus ekspozicija

Palangos gintaro muziejus stebina savo eksponatų gausa. Jų galime pamatyti apie 5000. Muziejaus ekspozicijos pradžioje lankytojams yra pateikiama informacija apie patį gintarą, jo susidarymą. Muziejaus vitrinose lankytojai gali apžiūrėti daugiau nei 70 unikalių gintaro gabalų, kurie išsiskiria ne tik savo įspūdingu dydžiu (didžiausias gintaro luitas sveria pusketvirto kilogramo!), bet ir savo skirtingomis formomis ar atspalviais, kurie lankytojus gali išties nustebinti.

Vabzdžiai ar kiti organizmai, esantys skaidriame gintaro gabale, dar kitaip vadinami gintaro inkliuzai, labiausiai domina muziejaus lankytojus. Palangos gintaro muziejus stebina savo surinkta viena didžiausių inkliuzų kolekcijų pasaulyje, kuri moksliniu požiūriu yra ypač vertinga. Muziejus lankytojams suteikia galimybę iš arčiau susipažinti su gintaro inkliuzais. Į šiuos eksponatus galima pažvelgti pro padidinamąjį stiklą. Vienas svarbiausių Palangos gintaro muziejuje esančių inkliuzų – prieš daugelį milijonų metų į gintarmedžio sakus patekęs driežiukas.

Palangos gintaro muziejuje taip pat yra eksponuojami archeologės dr. R. Rimantienės unikalūs archeologinio rinkinio eksponatai. Tirdama Šventosios neolito laikotarpio stovyklų kompleksą, archeologė atrado to paties laikotarpio gintaro žaliavą ir gintaro dirbinių. Taip pat lankytojai gali susipažinti su akmens ir bronzos laikotarpiais vyravusių unikalių gintarų dirbinių pavyzdžiais. Muziejus žmones supažindina su geležies amžiumi siejama archeologine medžiaga iš pajūrio senovės kapinių.  

Lietuviško aukso muziejaus lankytojai yra kviečiami susipažinti su XVIII a. pab. Palangos gintaro dirbtuvės gaminiais, XIX a. pab. gintaro apdirbimui naudota įranga ir tarpukario metais sukurtų gintaro dirbinių pavyzdžiais.

Muziejuje taip pat yra laikomi ir šiuolaikiniai Joanos Martinkienės, Jono Liukaičio, Dionizo Vakalio, Alfredo Jonušo ir kitų vertinamų menininkų kūriniai. 

Gintaro muziejuje vykdomos edukacijos

Plačiau apie rengiamas edukacijas galite skaityti čia.

 Kviečiame apsilankyti Palangos gintaro muziejuje!

Kontaktai ir informacija

Adresas Vytauto g. 17, Palanga

Surasti maršrutą į – Vytauto g. 17, Palanga