Raudondvario pilies dvaras. Lietuvos renesanso architektūros paminklas
Informacija atnaujinta: 2024-02-12
Raudondvario pilies dvaras – Lietuvos renesanso architektūros paminklas, pastatytas XVII amžiaus pradžioje. Dvaras stovi itin vaizdingoje vietoje, ant Nevėžio upės dešiniojo kranto, visai šalia vietos, kur susilieja dvi upės Nemunas ir Nevėžis. Dvaro teritorijoje, kuri užima 3,8 hektaro, stovi 6 pastatai: rūmai su bokštu, du tarnų gyvenamieji pastatai (oficinos), arklidės, oranžerija ir ledainė. Jie sudaro Raunondvario dvaro pastatų ansamblį. Įdomu, jog šalia esančios, dabar jau tankiai apgyendintos, gyvenvietės pavadinimas yra kilęs nuo dvaro mūrų spalvos.
RAUDONDVARIO DVARO ISTORIJA
Istoriniuose šaltiniuose Raudondvario dvaras pirmąjį kartą paminėtas 1615 metais. Sakoma, kad pamatus piliai padėti nurodžiusi Barbora Radvilaitė. Vėlesniais metais nuo 1652 metų iki 1819 metų dvaras pakeitė kelis šeimininkus, jis priklausė J. E. Kosakovskiui, J. Radvilai, Vorlovskiams, Zabieloms, kol 1819 metais atsidūrė Tiškevičių rankose, kai jie jį įsigijo iš Zabielų giminės. Tiškevičiai dvaro teritorijoje pastatė naujų pastatų – svirnus, oranžeriją, ir kt. Taip pat įrengė dvaro parką. Šiaurinės parko dalies kraštas susilieja su mišku, takai veda link Nevėžio kraštovaizdžio draustinio, Raudondvario medelyno. Parke auga veimutinės pušys, raudonieji klevai, kryminės liepos ir kiti augalai.
1831 metais per sukilimą dvaro rūmai apdegė, tad per nepilną dešimtetį iki 1840 metų Tiškevičiams teko juos atstatyti. Atstatant buvo įvykdyta ir dalinė rekonstrukcija, pastatyti papildomi mūriniai pastatai (oficinų antrieji aukštai, papildomos oficinos, arklidės ir kt.). Iki 1915 metų, dvarą valdant Tiškevičių šeimai, jis garsėjo kaip centrinė meno ir kultūros vieta. Jame buvo įrengta dailės galerija, biblioteka.
Prasidėjus pirmajam pasauliniam karui Raudondvario dvare buvo laikinai įsikūręs vokiečių Oberosto štabas. Vėliau, nuo 1927 metų, dvare veikė vaikų namai, kurie ten buvo penkioliką metų. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, besitraukdami vokiečiai sudegino rūmus ir oranžeriją. Atstatymo darbai prasidėjo tik po 15 metų – 1959 metais ir truko 14 metų, buvo baigti 1973. Pagal naują architektų projektą rūmų ansamblis buvo atstatytas, paryškinti kai kurie, renesanso laikus menantys, jo bruožai.
Nuo 1994 metų dvaro rūmuose įrengtos ekspozicijos grafų Tiškevičių ir kompozitoriaus Juozo Naujalio atminimui, o 2002 jo garbei atidarytas memorialinis muziejus. 2008 metais dvaro pastatų ansambliui suteiktas kultūros paminklo statusas.
RAUDONDVARIO DVARAS DABAR
Dvaro kompleksas buvo renovuotas įgyvendinant Europos sąjungos remiamus projektus. Projektai pradėti įgyvendinti, kai Raudondvario dvaro sodybą perėme Kauno rajono savivaldybė. Buvo atkurti želdynai ir gėlynai, sugrąžintos senosios rožių veislės. Šiuo metu dvaro pilyje vyksta civilinės santuokos ceremonijos Kauno rajono gyventojams, koncertai, įvairių valstybinių švenčių minėjimai. Kauno rajono verslo ir turizmo informacijos centras atidarytas buvusiose ledainės patalpose. Kitose patalpose įrengta 500 vietų teatro ir koncertų salė, restoranas. Atidaryta visos Lietuvos jauniesiems menininkams labai svarbi vieta, kurioje jie gali reziduoti – menų inkubatorius.
Naujausią renginių sąrašą rasite oficialioje svetainėje
EDUKACINĖS PROGRAMOS
Raudondvario dvare organizuojamos įvairios edukacinės programos tiek vaikams, tiek suaugusiems. Edukacijų dalyviai gali mokytis kurti įvairias menines kompozicijas, gaminti laikrodžius, muilą, lipdyti dirbinius iš keramikos ir netgi susipažinti su tuo kas yra laimė ir pažinti jos savoką.
Edukacijos nuolat atnaujinamos ir keičiamos, naujausią edukacijų sąrašą rasite čia, skiltyje EDUKACIJOS.
Kontaktai ir informacija
Adresas | Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno rajonas |
Telefonai | +370 656 50755 |
Surasti maršrutą į – Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno rajonas |
Kiti pasiūlymai Kauno rajone arba netoliese
Barborlaukio k., Šveicarijos sen., Jonavos rajonas
Mastaičiai, Padainupys, Kauno rajonas
Romaškių k., Domeikavos sen., Kauno raj., Kauno rajonas