Trakų salos pilis - muziejus, parodos, renginiai
Informacija atnaujinta: 2024-02-12
TRAKŲ PILYS
Netoli dabartinės Lietuvos sostinės, Trakuose ir apylinkėse aplink Trakus, nuo seno stūksojo trys pilys - Trakų pusiasialio pilis, Trakų salos pilis ir Senųjų Trakų pilis. Senųjų Trakų pilis, pasak istorinių šaltinių buvo sugriauta 1391 metais. Vėliau, XIX amžiaus pabaigoje, jos vietoje buvo pastatyta neogotikinė bažnyčia, kuri ten stovi iki šiol. Apie Trakų pusiasalio pilies istoriją yra žinoma dar mažiau, iki galo nėra aišku nei kada, nei kas ją pastatė. Deja, visa pilis iki šių dienų neišliko ir šiuo metu lankytojai gali aplankyti tik jos griuvėsius. Ši pilis dar yra vadinama Didžiąja pilimi.
Vienintelė iki šių dienų išlikusi, svečių gausiai lankoma yra Trakų salos pilis, dažniausiai vadinama tiesgiog Trakų pilimi.
TRAKŲ SALOS PILIES ISTORIJA
Pilis buvo pastatyta XIV – XV amžiuje. Jai buvo pasirinkta strategiškai patogi ir saugi vieta, ji pastatyta vienoje iš Galvės ežero salų. Žvelgiant į pilį dabar - ji stovi vienoje saloje, tačiau įdomu yra tai, jog statant pilį tai buvo trijų nedidelių salų grupelė. Salą vientisa pavertė net 2 metrais nuo XV amžiaus sumažėjes Galvės ežero vandens lygis.
Trakų salos pilį statyti pradėjo Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis. Statybos darbus, pradėtus tėvo, užbaigė jo sūnus Vytautas Didysis. Sūnus tęsdamas darbus pilį padarė šiek tiek modernesnę ir ją sutvirtino. Iš plytų buvo pastatyta gotikinė pilis, kurioje ypatingai buvo suderintos gyvenamosios ir gynybinės paskirtys. Į Trakų pilį Lietuvos kunigaikštis Vytautas Didysis perkėlė sostinę 1409 metais. Nuo tada pilyje buvo saugomas Lietuvos iždas ir LDK dokumentų archyvas (metrika). Pilis laikoma vienu iš viduriniųjų amžių gynybos architektūros šedevrų ir buvo vienintelė vandenyje pastatyta pilis visoje rytų Europoje.
Trakų salos pilyje gyveno visi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščiai, išskyrus Žygimantą Augustą. Vytautas Didiysis šioje pilyje 1430 metais ir mirė.
Tyrinėjimai Trakų salos pilyje ir jos teritorijoje pradėti XX amžiaus šeštojo dešimtmečio pradžioje. Po dešimties metų 1962 metais, po restauracijos, pilies rūmuose duris atvėrė Trakų istorijos muziejus.
TRAKŲ MUZIEJUS. PARODOS IR RENGINIAI
Muziejuje kiekvienais metais visuomenei pristatoma 20 ir daugiau skirtingų renginių ir parodų. Tarp kurių Lietuvos Valstybės – Mindaugo karūnavimo dienos renginiai, šventės viduramžių tematika. Tautodailininkų, fotomenininkų, istorinės ir kitokios parodos. Eksponuojamos atvykstančiosios parodos iš įvairių skirtingų pasaulio muziejų, dailės mokyklų moksleivių ir studentų darbų parodos
Muziejaus darbo laikas | Muziejaus bilietų kainos
Kontaktai ir informacija
Adresas | Karaimų g. 43C, Trakai |
Telefonai | +370 665 26240 |
Kiti pasiūlymai Trakuose arba netoliese
Kirmėliškių k., Trakų rajonas
Trakai