Šv. Velykos 2025
Atnaujinta:
2025-aisiais metais Šv. Velykos švenčiamos balandžio 20 – 21 d. Trys nedarbo dienos iš eilės – ilgasis savaitgalis (šeštadienis, sekmadienis, pirmadienis).
Velykos yra viena iš svarbiausių ir mieliausių švenčių metuose. Tai pavasario šventė, kurią žmonės švenčia su dideliu džiaugsmu, optimizmu ir tikėjimu šviesiu rytojumi. Velykų šventė turi gilias šaknis, siekiančias seną krikščioniškąją istoriją, ji yra gausi tradicijomis ir papročiais, kurie yra svarbus kultūrinis paveldas įvairiose šalyse.
Kiaušinių marginimas
Viena iš populiariausių Velykų tradicijų Lietuvoje yra kiaušinių marginimas. Žmonės švęsdami Velykas dažo kiaušinius įvairiomis ryškiomis spalvomis ir juos dekoruoja įvairiais raštais ar ornamentais. Velykų metu kiaušiniai tampa ir šventės simboliu ir dovanomis, o be to, tokie margučiai dažnai dalyvauja varžybose dėl gražiausių ir originaliausių raštų.
Margučiai – unikalus lietuvių paveldas
Senovėje buvo tikima, kad kiaušiniai - stebuklingų galių turintis gyvybės simbolis. Būtent dėl šio įsitikinimo, jie būdavo aukojami dievams, duodami valgyti ligoniams, gimdyvėms ar vaikų negalinčioms susilaukti moterims. Manyta, kad stebuklingos kiaušinio galios gali išgydyti kūną, todėl juos žmonės glausdavo prie skaudamų vietų.
Pats paprotys dažyti ir keistis kiaušiniais yra gerokai senesnis už krikščionybę. Tikėta, kad spalvingai nudažytų ir įmantriais raštais išmargintų margučių stebuklingos galios sustiprėja. Margučiais buvo įprasta keistis, tad juose būdavo išpiešiami palinkėjimai bei parenkamos simbolinės spalvos. Pavyzdžiui, vaikų susilaukti norinčiai porai dovanojo širdelių, gervių, žalčių, rupūžių simboliais margintus kiaušinius, o linkėdami gero derliaus juos margino saulės ir augaliniais motyvais, dažė juoda (ši spalva simbolizuoja derlingą žemę) arba geltona (simbolizuoja Saulės šilumą ir subrendusius javus) spalvomis.
Velykinių kiaušinių marginimo būdai
Lietuvoje populiarūs įvairūs marginimo būdai, kai kurie tradiciniai, keliavę iš kartos į kartą, kiti modernūs
Keletas Velykinių kiaušinių marginimo būdų, kurie populiarūs Lietuvoje:
- Kiaušinių dažymas, pasinaudojant vašku. Renkantis šį kiaušinių marginimo būdą, visų pirma reikia pasigaminti patį dažymo įrankį. Galima į pieštuką paprasčiausiai įsmeigti nedidelį smeigtuką su maža galvute. Tada yra ištirpinamas vaškas (geriausia- bičių vaškas), kuris yra laikomas ant mažos ugnies, kad neatvėstų. Smeigtuko galvutė yra mirkoma ištirpintame vaške ir piešiami norimi raštai ant kietai išvirto ir dar šilto kiaušinio. Kai vaškas sustingsta, kiaušinis dedamas į šiltus dažus. Išėmus kiaušinį, vaškas yra nugrandomas arba pašildomas ir nušluostomas servetėle. Vaškas neleidžia dažams prikibti prie padengtų vietų, todėl vašku išpiešti raštai ir spalvotas fonas gražiai kontrastuoja. Tradiciniai lietuviški margučių raštai sudaromi iš taškelių ir brūkšnelių. Raštų idėjų galima pasiieškoti internete, tikrai nebūtina marginti tradiciniais raštais, svarbu pasitelkti kūtybiškumą. Gražūs būna taškuoti, ar išmarginti savais, unikaliais raštais margučiai.
- Dažymas verdant su svogūnų lukštais. Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais Lietuvoje yra tradicinė ir ekologiška velykinių kiaušinių dekoravimo technika. Jos metu kiaušiniai verdami su surinktais rudais arba raudonais svogūnų lukštais, taip išgaunant sodrius ir žemiškus atspalvius. Išgaunamos įvairios šiltos spalvos - nuo šviesiai geltonos ir oranžinės iki sodriai raudonos ir rudos. Norint patobulinti raštus, verdant galima pridėti papildomų elementų, pavyzdžiui, lapų ar grūdų. Dėl natūralių medžiagų ir tradicinių technikų naudojimo tai yra tvari ir kultūriškai reikšminga meno forma, giliai įsišaknijusi lietuviškose Velykų tradicijose. Šie gražiai dekoruoti kiaušiniai yra ne tik Velykų simbolis, bet ir lietuvių tautos kūrybiškumo bei meistriškumo liudijimas.
- Kiaušinių marginimas dekupažo technika. Kiaušinių marginimas pasitelkiant dekupažą yra paprastas, bet kūrybiškas velykinių kiaušinių puošybos būdas. Dekupažas - tai plonų dekoratyvinio popieriaus ar servetėlių sluoksnių naudojimas sudėtingiems ir vizualiai patraukliems raštams ant įvairių paviršių, įskaitant kiaušinius, sukurti. Naudojant nedidelį teptuką, kiaušinio vietą, kurioje ketinama dėti servetėlė, patepama plonu dekupažo klijų sluoksniu. Reikia būti atsargiems ir nenaudoti per daug klijų, nes dėl jų servetėlė gali susiraukšlėti. Atsargiai uždedamas iškirptas servetėlės dizainas ant priklijuotos kiaušinio vietos. Kruopščiai išlyginama, kad būtų pašalinti oro burbuliukai ar raukšlės, ir įsitikinama, kad servetėlė gerai prilimpa prie kiaušinio lukšto. Gali prireikti šepetėliu švelniai prispausti ir išlyginti servetėlę ant išlenkto kiaušinio paviršiaus. Galima pakartoti šį procesą su papildomais servetėlių raštais, kuriant sluoksniuotus ar persidengiančius raštus pagal savo skonį.
- Kiaušinių dažymas natūraliais dažais. Tai vienas iš pačių seniausių kiaušinių marginimo būdų. Marginimui naudojami natūralūs dažai, išgaunami iš augalų dalių. Reikia paimti tiek vandens, kad jis apsemtų dažomus kiaušinius, į jį įpilti 1 šaukštelį acto ir tam tikrą kiekį intensyvią spalvą turinčių augalų dalių. Mišinys verdamas 15 min. Į atvėsusius dažus merkiami kiaušiniai ir verdama dar 15 min. Išvirti kiaušiniai dar palaikomi dažuose. Nuo to, kiek laiko laikomi margučiai dažuose, priklausys spalvos intensyvumas.
- Margučių puošimas juos skutinėjant;
- Marginimas laku.
Iš tiesų, kiaušinių dažymo būdų yra daugybė, svarbu paleisti savo kūrybiškumą ir fantazijas. Kiaušinius galima marginti bet kokiais dažančiais augalais, vaisiais, daržovėmis, prieskoniais, gėlėmis, vyšniomis, spanguolėmis, paprikos milteliais, petražolėmis, morkų lapeliais, svogūnų laiškais, ramunėlėmis, ąžuolo arba juodalksnio žievės nuoviru, įvairia arbata, kava. Nesvarbu kokiu būdu yra dažomi kiaušiniai- jie visada bus unikalūs ir atspindintys jūsų kūrybiškumą.
Velykų patiekalai
Tradiciniai Šv. Velykų stalo patiekalai
Kaip ir daugumoje švenčių, Velykos sutinkamos organizuojant puotą su šeima. Svarbus Velykų ingredientas yra kiaušinis, todėl dauguma patiekalų būna pagaminti būtent iš jo. Lietuviai negali įsivaizduoti šventinio Velykų stalo be savo įvairiais būdais išmargintų kiaušinių. Be jų, ant stalo visada puikuojasi nors keli mėsos patiekalai – dažniausiai tai vyniotiniai, keptas kumpis, šaltiena, „netikras zuikis“. Žinoma, yra ir mėgstančių įdomiau paruoštą žuvį ar jūros gėrybes. Užkandžiams populiaru maišyti įvairias tradicines mišraines bei ruošti įdarytus kiaušinius. Juos galima įdaryti kuo tik norima- tunu, rūkyta dešra, daržovėmis.
Jei Kalėdos daugeliui neįsivaizduojamos be aguoninių gardėsių, tai Velykoms labai dažnas imasi mielinių kepinių. Desertui ruošiami pyragai su varške ar „mielinės bobos“. Tai pyragas ypatingai nesaldus, tačiau saldumo galima pridėti razinomis ir glajumi. Na ir svarbu nepamiršti cukatų – jie Velykų kepiniuose būtini! Kai kurios šeimos Velykų stalui iškepa ir žagarėlių - tai traškūs, gruzdinti pyragaičiai, kurie apibarstomi cukraus pudra ir yra saldus skanėstas, kuriuo mėgaujamasi per Velykas.
Šventinį pyragą gali pakeisti ir kiti desertai:
- šakotis,
- tortas,
- ledai ar kiti saldumynai.
Velykinės tradicijos, vyraujančios Lietuvoje
Velykinės lietuvių tradicijos
Velykos, kaip ir dauguma kitų Lietuvoje švenčiamų švenčių, turi gilias pagoniškas šaknis. Tačiau dėl atkeliavusios krikščionybės ši šventė buvo šiek tiek pakeista. Velykos buvo ir tebėra siejamos su gamtos atgimimu po ilgos ir sunkios lietuviškos žiemos, bet krikščionybei atėjus Velykas imta sieti ir su Kristaus prisikėlimu.
Senosios lietuvių Velykinės tradicijos
Velykoms mūsų protėviai ruošdavosi septynias savaites- septynias savaites laikėsi griežčiausio pasninko, maldos, išmaldos dalinimo. Mūsų protėviai tikėjo, kad atėjus pavasariui nubunda ne tik gamta, bet ir anapusinis pasaulis, prisikelia vėlės. Būtent iš čia ir kilęs šventės pavadinimas. Manyta, kad vėlės klajoja iki pirmojo perkūno, kuris tarsi priverčia jas grįžti atgal ir vėl pasinerti į ramybę. Senoliai prisikeliančių vėlių ne tik bijojo, bet ir norėjo joms įtikti, todėl per Velykas lankydavo mirusiųjų kapus ir ant jų padėdavo margintų kiaušinių.
Paskutinėmis dienomis prieš Velykas buvo gaminami įvairūs valgiai, maisto gamybai būdavo reikalinga šventa ugnis. Ją protėviai parsinešdavo į namus iš bažnyčios – šventoriuje liepsnodavo iš senų kryžių sukrautas pašventintas laužas. Krosnyje ugnis taip pat būdavo uždegama prieš tai išvalius visas senas žarijas ar nuodėgulius. Iš bažnyčios parsivežtu švęstu vandeniu buvo šlakstomi namai, vaikai, keli lašai įlašinami į šulinį.
Šventinis Velykų stalas
Mūsų protėviai po ilgo, net septynias savaites trunkančio, pasninko ant Velykinio stalo šalia margučių būtinai patiekdavo geriausią turimą kiaulienos kumpį. Kiaulė taip pat simbolizuodavo vislumą, kadangi galėjo pamaitinti visą šeimą. Šventinį stalą visada puošdavo pyragas – Velykų boba. Iš kvietinių miltų, paskatinantas razinomis, riešutais, papuoštas baltu glajumi. Velykų boba buvo kepama kuo aukštesnė, iš daug kiaušinių. Kad karvės būtų pieningos – ant stalo turėjo būti ir kažkas iš pieno patiekalų. Pavyzdžiui, dzūkai Velykoms pasigamindavo poskystę varškę, kurią valgydavo su pyragu.
Margučių simbolika
Pagonybėje kiaušinis turi ypatingą, sakralinę reikšmę – tai kosmoso, gyvybės, vaisingumo simbolis. Per Velykas kiaušiniai buvo marginami siekiant sustiprinti jų magiškąsias galias. Ant kiaušinių lukštų buvo išskutami ar vašku išpiešiami simboliniai raštai – žalčiukai padėjo gyvybei greičiau pabusti ir paspartino pavasario atėjimą, žvaigždės – šiltas ir šviesias naktis, saulutės turėjo užtikrinti pakankamai saulės šviesos ir šilumos augmenijai. Velykiniai kiaušiniai buvo marginami įvairiais augalų, gėlių motyvais, kurie simbolizavo žaliuojantį pavasarį ir gausų būsimąjį derlių. Marginant Velykinius kiaušinius itin svarbi buvo simetrija: kaip danguje, taip ir ant žemės, kaip viršuj, taip ir apačioj. Raštas būdavo atkartojamas tiek dalinant kiaušinį pusiau, tiek išilgai.
Mūsų protėviai tikėjo, kad margintų kiaušinių stebuklingos savybės dar didesnės. Pasibaigus Velykų šventei, vyrai keletą margučių užkasdavo laukuose, nes manė, kad tai gali padidinti derlių, o moterys porą margintų kiaušinių pasilikdavo namuose, šitaip apsaugodamos trobą nuo dievo Perkūno rūstybės.
Velykos Lietuvoje yra ne tik pavasario šventė, bet ir religinė šventė. Daugelis žmonių šios šventės rytą lankosi bažnyčiose ir dalyvauja organizuojamose mišiose. Tai ypač svarbu Velykų rytą, kuomet yra minimas Jėzaus prisikėlimas. Bažnyčiose būna ypatingos ceremonijos, kurios suteikia gilų religinį aspektą Velykoms. Velykų šventės metu žmonės taip pat pasidalina dovanomis su šeimos nariais ir draugais. Tai gali būti marginti kiaušiniai, šokoladai, gėlės arba kitos dovanos, kurios simbolizuoja pavasario atgimimą ir naują pradžią.
Šv. Velykos religinė ir gamtos šventė
Velykos yra šventė, kurioje susipina religinės ir liaudies tradicijos, o pavasario atėjimas suteikia jai ypatingą džiaugsmo ir vilties dvelksmą, kurį lydi gamtos nubudimas. Tai laikas, kai žmonės švenčia bendrumą su šeima ir draugais, o tai daro Velykas ypatinga bei svarbia švente Lietuvos kultūroje.
Straipsniai: Velykiniai sveikinimai

Vilniaus rajonas

Motiejiškių k., Vilniaus rajonas

Druskininkai

Kėdainių rajonas

Romaškių k., Domeikavos sen., Kauno raj., Kauno rajonas

Antakščiai, Alantos sen., Molėtų rajonas

Kretingos rajonas

Merkinės sen., Varėnos rajonas

Vinkšninių k. , Biržų rajonas

Kunigiškiai

Paplatelės k., Plungės rajonas

Jonušai, Klaipėda

Monciškės, Palanga

Utenos rajonas

Paežerės Rūdaičių k. , Plungės rajonas

Buckūnų km., Alytaus rajonas

Sauleslejas, Liepoja, Latvija

Palanga

Lankupiai km. , Klaipėdos rajonas

Pauliškės, Trakų r., Trakų rajonas

Preila, Neringa

Miškiniai, Lazdijų raj., Lazdijų rajonas

Šaltinėnų k., Birštonas

Bajotiškių k. , Zarasų rajonas

Karklės k., Klaipėdos rajonas

Širvintų k., Širvintų rajonas

Karklėnų kaimas, Vilniaus rajonas

Užuguosčio k. , Prienų rajonas

Dvarčėnų kaimas, Alytaus rajonas

Gudeliai, Kazlų Rūdos sav., Kazlų rūda

Strigailiškio k., Ignalinos rajonas

Utenos rajonas

Antalksnės k. , Ignalinos rajonas

Kunigiškiai

Purmaliai, Klaipėda

Kelmės rajonas

Bublių k., Klaipėdos rajonas

Bajėnai I, Kėdainių rajonas

Utenos rajonas

Palanga

Molėtų rajonas

Elektrėnai

Meteliai, Seirijų sen., Lazdijų rajonas

Kalnėnų kaimas, Telšių rajonas

Druskininkai

Mizarų km., Druskininkai

Liepoja, Latvija

Melekonių k., Vilnius

Joniškio sen. , Molėtų rajonas

Lavyso k., Varėnos rajonas

Alytaus rajonas

Gudeliai, Kazlų rūda

Piliakalnis, Vilniaus rajonas

Margavonės k., Utenos rajonas

Panevėžio rajonas, Panevėžio rajonas

Karalkrėslio k., Vilkaviškio rajonas

Panara, Varėnos rajonas

Palanga

Palanga

Karklėnų k., Naujoji Vilnia, Vilniaus rajonas

Čistabora, Molėtų rajonas

Pauliškių k., Trakų rajonas

Grūto k., Druskininkai

Vitinių kaimas, Kretingale, Klaipėdos rajonas

Latežerio k., Druskininkai

Paplatelės k., Plungės rajonas

Zarasų rajonas

Užubalių k., Panevėžio rajonas