0
0
Naujieji metai 2025, Vilnius
Šventės.LT » Straipsniai » Vestuviniai žiedai

Vestuviniai žiedai – istorija, papročiai, tradicijos

Vestuvės – tai magiškas momentas ne tik įsimylėjėlių gyvenime, bet taip pat tai svarbi ir smagi šventė šeimoje. Tai ceremonija, kuomet du žmonės pasižada mylėti vienas kitą visą gyvenimą. Nuo seno šio ypatingo momento svarbiu simboliu yra laikomi vestuviniai žiedai, kuriais yra susaistomi jaunieji. Jie simbolizuoja meilę, prisirišimą ir ištikimybę vienas kitam. Šiais laikais tokių žiedų yra labai plati įvairovė, tad kiekviena pora gali rinktis sau patinkančius pagal stilistiką, šventės temą ar savo asmenybę. Nors tai atrodo savaime suprantama vestuvių dalis, retai susimąstome, iš kur ši tradicija kilo ir kokia to istorija. 

Vestuviniai žiedai Klasikiniai vestuviniai žiedai

Vestuvinių žiedų istorija

Šis simbolis pasaulyje įsivyravo prieš daugiau nei 5000 metų Egipte. Tuo metu šie papuošalai buvo toli gražu gaminami ne iš aukso ar kito brangaus metalo. Dažniausiai buvo pasitelkiama gyvūnų oda arba austi nendrės lapai. Nors žiedų forma buvo tokia pati kaip šiandien - apvali - simbolizuojanti amžinybę ir galią, su vestuvėmis juos pirmieji susiejo romėnai. 

Romėnai vestuvinius žiedus ėmė gaminti iš aukso, geležies bei akmens, o juose išgraviruodavo meilės dievus arba įsimylėjėlių veidus. Jie šį simbolį suprato kaip neišskiriamą dviejų žmonių sąjungą. Išskirtiniai vestuviniai žiedai pas romėnus buvo kuriami iš prabangių metalų ir puošiami išskirtiniais simboliais, tikint, kad tai apsaugos žmones nuo piktųjų dvasių. Tuo tarpu graikai, turtingi talentingais poetais, žiedus itin suromantizavo. Neretai jaunieji išgraviruodavo vidinėje pusėje skambias citatas ar poezijos ištraukas apie meilę ir laimę.

Vestuvinių žiedų tradicijos šiandien

Lietuvoje klasikiniai vestuviniai žiedai yra įsivaizduojami kaip auksiniai, minimalistiniai ir be įmantrių formų. Tačiau nepaisant to, skirtingos šalys turi skirtingas tradicijas kalbant tiek apie vestuves, tiek apie žiedus. Skirtumas atsiskleidžia ne tik išvaizdoje, bet ir medžiagoje. Azijos šalyse žiedai vestuviniais yra laikomi tik tuomet, kada jie yra pagaminti iš 18 karatų aukso. Tuo tarpu Vokietijoje yra įprasta 9 karatų auksas, o Indijoje tikima, jog kuo didesnė praba naudojama - tuo laimingesnė santuoka bus. Kitose regionuose, pavyzdžiui, Skandinavijoje, nekreipiama tiek daug dėmesio į karatų skaičių, ten yra svarbu, kad žiedai būtų pagaminti iš savo aukso, todėl dažnai jaunieji prašo giminių ir draugų, kad šie įlydytų savo auksą į vestuvinius žiedus. 

Kalbant apie žiedų dizainą, Prancūzijoje yra populiaru turėti vestuvinius žiedus iš skirtingų aukso spalvų. Amerikoje, dažnai žieduose yra graviruojamos svarbios datos ar kiti svarbūs įvykiai.

Kodėl vestuvinis žiedas nešiojamas ant bevardžio piršto?

Neturėdami itin daug žinių apie žmogaus anatomiją, senovės romėnai ir graikai tikėjo, kad kairės rankos bevardžiu pirštu teka meilės vena tiesiai į širdį, kuri buvo laikyta emocijų centru. Bėgant laikui, šiai tradicijai įtakos turėjo religija. Katalikai mano, kad kairė ranka yra blogio ranka, tad vestuvinius žiedus renkasi nešioti ant dešinės. Tuo tarpu protestantai renkasi kairę ranką dėl panašios priežasties kaip ir senovės romėnai - dėl to, kad ji arčiau širdies. Dabar skirtingose šalyse pasirenkamos skirtingos rankos, todėl nepadarysite klaidos, nepriklausomai kurią ranką pasirinksite. 

Šiandien vestuviniai žiedai gali būti patys įvairiausi, juos riboja tik jaunųjų kūrybinė fantazija. Talentingi juvelyrai kuria įmantrių formų ir dizainų žiedus, kuriais galima išreikšti savo stilių bei asmenybę. Nepriklausomai nuo laikotarpių, šis papuošalas išlaiko savo ypatingą reikšmę, kas atsispindi ir kainoje.

Kur perkami žiedai Lietuvoje ?

Jaunieji žiedus gali rinktis įvairiuose juvelyrikos salonuose arba kreiptis pas privačius juvelyrus tiesiogiai su specifiniais, individualiais užsakymais. Nepriklausomai, kur nuspręsite užsisakyti šį aksesuarą, tiek dirbantys konsultantai, tiek patys juvelyrikai visada maloniai patars ir padės išsirinkti jums labiausiai tinkančius žiedus. 

Kiek kainuoja vestuviniai žiedai?

Vestuviniai žiedai, priklausomai nuo to, iš kokios medžiagos jie pagaminti, gali kainuoti nuo kelių šimtų iki keliasdešimt tūkstančių eurų. Kainai didelę įtaką daro tai, koks sudėtingas yra užsakymas - norimi raštai, dydis, forma. Šiandien populiaru yra rinktis auksą su deimantais, tačiau taip pastebima, jog juvelyrai gamina žiedus su smaragdais, rubinais bei kitokiais brangakmeniais. Įdomu tai, jog vyrauja tendencija į sužadėtuvių žiedus investuoti daugiau nei į vestuvinius.

Pigiausi vestuviniai žiedai būna sidabriniai, be įmantrių brangakmenių. Lietuvoje juvelyrikai atskleidžia, kad tokių žiedų kainos prasideda maždaug nuo 700 Eurų už porą.

Svarbiausia, renkantis vestuvinį žiedą, nesivaikyti mados. Vyraujančios tendencijos dažnai greitai praeina, o toks žiedas ranką puoš visą gyvenimą. Todėl kiekviena pora turėtų rinktis šį simbolį priklausomai nuo savo stiliaus, gyvenimo būdo ir galimybių. Tiek sidabriniai vestuviniai žiedai, tiek auksiniai ar kitokių metalų - visi jie atrodys puikiai, jei jūs jausitės su jais gerai.

Šventės.LT 2023-12-01

Kiti naujausi straipsniai apie šventes

Vestuvių metinės – jų tradicijos ir šventės
Vestuvių metinės – jų tradicijos ir šventės

Vestuvių metinės – proga, kuria švenčiama dviejų žmonių meilė ir įsipareigojimas. Kaip paminėti vestuvių metines? Dovanos 5, 10, 25-ųjų vestuvių metinių proga

Žaidimų kambariai – žaismingos erdvės smagiam laikui su draugais
Žaidimų kambariai – žaismingos erdvės smagiam laikui su draugais

Žaidimų kambariai - žaismingos erdvės, kuriose galima smagiai praleisti laiką su draugais. Žaidimų kambariai dažnai tampa gimtadienių, kitų švenčių vieta.

10 brangiausių vestuvinių suknelių pasaulyje
10 brangiausių vestuvinių suknelių pasaulyje

10 brangiausių visų laikų vestuvinių suknelių. Straipsnyje apžvelgiamos pačios brangiausios, oficialiai įkainotos, vestuvinės suknelės

Vestuvinės suknelės: siūti, nusipirkti ar išsinuomoti ?
Vestuvinės suknelės: siūti, nusipirkti ar išsinuomoti ?

Renkantis vestuvinę suknelę galima svarstyti kelis variantus: pasisiūti, nusipirkti arba išsinuomoti. Kiekviena galimybė turi savų privalumų ir trūkumų.

Vestuvinės suknelės – istorija, tradicijos, reikšmė, papročiai
Vestuvinės suknelės – istorija, tradicijos, reikšmė, papročiai

Vestuvinės suknelės – istorija, tradicijos, tendencijos. Vestuvinė suknelė simbolizuoja svajonės išsipildymą, besąlygišką meilę. Kaip išsirinkti suknelę?